Výběr kvalitního kávovaru krok za krokem

Jste milovník kvalitního espressa a dumáte nad koupí vlastního domácího kávovaru, ale nemáte nejmenší tušení, podle čeho ho vybrat? Na trhu existuje skutečně nepřeberné množství přístrojů, což výběr rozhodně neusnadňuje. Před touto investicí byste si proto měli odpovědět na několik základních otázek a tím zjistit své potřeby. Když se řekne “kávovar”, může se vám vybavit úplně ten nejjednodušší, u kterého stačí zmáčknout jediné tlačítko a káva, ač nemusí být úplně lahodná, je na světě. Dále se vám může vybavit nablýskaný pákový kávovar, který splní všechna vaše očekávání a vy si díky němu budete moci připravit kávu jako z kavárny. V tomto článku se podíváme na obě varianty. 

Kvalita vs. Nízká cena

Finance, které do kávovaru můžete investovat, se mohou pohybovat v opravdu široké škále. Jaké jsou vaše preference? Dáte přednost tomu vašemu oblíbenému espressu s bohatou crémou a plným tělem nebo se uskromníte a vystačíte si s obyčejnou průměrnou kávou? Toto rozhodnutí je jen a jen na vás. 

Rozhodně ale stojí za zmínku, že v tomto segmentu produktů se vyšší investice vyplatí. Kávovary nejsou na jedno použití. Ba naopak, měly by to být přístroje s opravdu dlouhou životností, proto je kvalita tím stěžejním indikátorem. V momentě, kdy sáhnete po levnější variantě, můžete po pár letech a při nejhorším i měsících, celý kávovar vyhodit. Kdežto například pákové kávovary La Marzocco Home s italskou tradicí vydrží až desítky let.

Kvalita: Pákový kávovar pýchou domácnosti

Manuální pákové kávovary mají svůj domov převážně ve slušných podnicích a kavárnách. Jeden se ale může zabydlet i u vás doma. V případě, že zatoužíte po kvalitě, krásném designu, pravých baristických rituálech a v neposlední řadě samozřejmě po pravém espressu či jemně našlehané mléčné pěně, dejte šanci pákovým kávovarům. Jsou tedy o trochu složitější než ty automatické, ale okouzlí vás natolik, že jim to odpustíte.

Podle čeho se při výběru pákového kávovaru rozhodovat?

Rozhodně je třeba si uvědomit, že i s manuálním pákovým kávovarem můžete šlápnout vedle. Hlavním našeptávač kvality je zde cena a samotné vybavení, které by mělo být součástí balení. S kvalitním kávovarem by vám rozhodně měl přijít i pěchovač, samotné páky, zaslepovací sítka do páky, ideálně i nějaký základní čistič a abychom nezapomněli, kvalitní by měl být také ponákupní zákaznický servis. V La Marzocco Home dáváme k nákupu kávovaru například baristický kurz zdarma, kde klienta naučíme nejen správnou přípravu espressa, ale i šlehání mléka a osvojíme mu celkovou práci s daným kávovarem. Sice jsme tedy výše psali, že pákové kávovary jsou o něco složitější, ale bát se nemusíte. Zvládne to i úplný začátečník.

Dále koukejte na technologické vybavení. Velkou výhodou jsou například duální bojlery, které zajišťují plynulý ohřev vody a separovanou péči o trysku i hlavici, jelikož si obě tyto části žádají úplně jiný přístup. 

Aby byl kávovar bezproblémový a umožňoval co nejpraktičtější obsluhu, měl by mít možnost připojení na vodovodní řád – neustále doplňovat vodu do zásobníku může totiž být pěkná otrava. Manipulaci usnadňujících prvků ale existuje mnohem více. Například světýlko, které vám umožní připravovat espresso pod řádným drobnohledem nebo také možnost personalizace designu. La Marzocco kávovary umí změnit kabátek tak, aby se co nejvíce hodily do vašeho domácího interiéru. Vybrat si kvalitu, to je jako otevřít dveře do světa plného možností. 

Nízká cena: Automatické kávovary

Jednoduché využívání bez potřeby dalšího příslušenství, nejnižší záruka životnosti a průměrná černá káva. Tryska na šlehání mléka u těchto kávovarů většinou není nebo je v podobě nádoby, ve které se automaticky horkem vytvoří hustá nepoddajná pěna. Tak či tak, na latte art můžete u automatických kávovarů pravděpodobně zapomenout. 

Automatický kávovar může být praktický pro ty, kteří kávě nevěnují tolik času a často připravují kávu ve spěchu nebo pouze nárazově. Pro nenáročné kafaře to tedy špatná volba rozhodně není, ale při vyšším vytížení se tyto typy kávovarů totiž velmi rychle a rádi opotřebovávají. 

Pokud se rozhodnete jít touto cestou, při výběru koukejte na to, aby na kávovaru byla přítomna možnost šlehání mléka (ať už jakákoliv) a také na jednoduchost čištění. U některých kávovarů byste se mohli setkat s komplikacemi, jelikož přístupy k vnitřním částem kávovaru jsou většinou dost omezené. Pozornost věnujte také tlaku. Tlak vody by měl být co nejstálejší.

To byly dva základní typy kávovarů, které najdete na trhu. Každý z nich má funkce jiné a nyní už je jen na vás, co si vyberete. V případě, že ještě nejste pevně rozhodnutí, přečtěte si článek 4 důvody, proč dát přednost kvalitnímu kávovaru. Ten by vám mohl více napovědět.