Pouze kávovar nestačí aneb základní vybavení, bez kterého se barista doma neobejde

Rádi byste si doma připravili kávu jako z oblíbené kavárny? Být profesionálním domácím baristou není tolik složité, jak se možná může zdát. Jenom kávovar a kvalitní čerstvá zrnková káva vám k tomu ale stačit nebude. Ale nebojte, není toho tolik. V tomto článku se podrobně podíváme na veškeré příslušenství, které by mělo dělat doma společnost vašemu pákovému kávovaru. 

Jaké příslušenství je součástí kávovaru?

Pokud doma kávovar ještě nemáte a přemýšlíte nad koupí domácího kávovaru značky La Marzocco Home, jistě vás bude zajímat, co přesně vás po rozbalení tohoto profesionálního pákového kávovaru bude čekat a jaké konkrétní doplňky ještě budete potřebovat. 

Ať už si vyberete kávovar Linea Mini nebo GS3, vybavení, které od La Marzocco k nákupu získáte, bude totožné. V balení vám domů společně s kávovarem dorazí i černý hliníkový pěchovač, bez kterého byste se neobešli u žádného pákového kávovaru. Dále se také můžete těšit, co se příslušenství týče, na dvě rozdílné páky - jednu na single shot a druhou pro přípravu double shotu. Nechybí samozřejmě ani vhodná sítka do pák. Pomocí těchto věcí, které dostanete jako součástí kávovaru, si kávu udělat dokážete, ale nebude to žádný med. Pro pohodlnou a stoprocentní přípravu lahodné kávy je potřeba o trochu více. Máte tušení, co máme přesně na mysli? 

Kvalitní mlýnek na kávová zrna

Tohle je to nejdůležitější. Pro profesionální pákové kávovary je totiž potřeba kávu předem umlít a k tomu je třeba kvalitní kávomlýnek. Existuje jich celá řada, ale ne každý má přesně ty vlastnosti, které potřebujete. Často narazíte i na mlýnky, které jsou sice pro kávu určené, ale vhodné pro její mletí rozhodně nejsou. Na mysli máme především ty čepelové, které sekají zrnka nerovnoměrně a ledabyle. Správný kávomlýnek musí mít mlecí kameny, jimiž kávová zrna drtí na stejně velké částice. Například kávomlýnek Mahlkoening X54 skvělým ukázkovým příkladem toho, jak by toto vybavení mělo vypadat. Je vhodný nejen do domácnosti, ale díky své schopnosti a kvalitě se neztratí ani v komerčním provozu. Vybírat ale můžete i z další spoust mlýnků a pořídit si ten, který vám nejvíce sedne.

Konvička na šlehání mléka

Pokud chcete využít veškerý potenciál kávovaru a nehodláte si vystačit pouze s espressem, rozhodně budete potřebovat nerezovou či teflonovou konvičku, pomocí které mléko našleháte a vytvoříte jemnou pěnu. Tyto konvičky mají navíc i speciálně uzpůsobený zobáček, díky němuž budete moci tvořit i latte art.

Baristické utěrky

Čistota je půl zdraví a také maximální požitek z přípravy kávy. Samotný kávovar i prostor kolem něj je potřeba často utírat kvůli tomu, aby se na nerezu neobjevily zaschlé nečistoty, které by už poté nebylo tak jednoduché vyčistit. Zde je zásadní mít minimálně dvě mikrotenové utěrky - jednu na povrchy a druhou na otírání trysky. Tu je třeba důkladně zbavit mléka po každém šlehání. Zbytky mléka by se totiž mohly, vzhledem k neustále vyšší teplotě trysky, zkazit a přischnout na nerezu, což by následně ovlivňovalo chuť čerstvě šlehaného mléka. Dávejte si hlavně pozor na to, abyste povrchy skutečně udržovali čisté pomocí jiné utěrky. Přece jen se tryska dostává do přímého kontaktu s mlékem, které následně pijete, proto je potřeba ji udržet co nejvíce sterilní. 

Pěchovací podložka

Pokládat páku na stůl při pěchování je poněkud nestabilní. Nehledě na to, že byste si mohli plochu stolu poškodit. Pěchovací podložka je proto velmi dobrým pomocníkem pro pohodlnou domácí přípravu kávy. Většinou je gumová, ale můžete sehnat i nerezové stojánky, do kterých páku při pěchování zasunete. 

Tohle vše a ještě víc v baristických kitech

Naštěstí si tohle všechno nemusíte objednávat zvlášť. U nás na e-shopu najdete speciální baristické kity, které kromě kávomlýnku obsahují vše, co budete k přípravě kávy v pohodlí domova potřebovat. Například v Barista Kitu Pro najdete i profesionální shaker, se kterým budete moct experimentovat a přicházet na nové varianty ledové kávy.